Get Adobe Flash player

1. Siedzibą Klubu, od jego powstania, był Dom Rybaka w Nowej Pasłęce. Dzięki gościnności jego Właścicieli spędziliśmy tam 9 lat. Aktualnie, w związku z przejęciem tego
obiektu przez nowych właścicieli, siedzibą Klubu jest Urząd Gminy w Braniewie.

2. Port Nowa Pasłęka, położony na skraju polskich wód Zalewu Wiślanego, od wielu lat był dla żeglarzy tego akwenu portem peryferyjnym. Stopniowo tracił również znaczenie jako port rybacki. Infrastruktura portowa wraz z torem podejściowym z roku na rok pogarszały swoje walory nawigacyjne. Kameralny, urokliwy port w ujściu rzeki Pasłęki popadał z wolna w zapomnienie. Ostoją nielicznych żeglarzy, którzy odważyli się pokonać płycizny i popłynąć w górę Pasłęki, stała się niewielka przystań przy Hotelu Dom Rybaka, na uboczu zabudowań wsi Stara Pasłęka. Tlące się tu jeszcze żeglarskie życie starali się rozniecić współwłaściciele hotelu, zwłaszcza Ryszard Doda, sam będący aktywnym żeglarzem. Do nich dołączyli kolejni pasjonaci sportów wodnych. Zakiełkowała idea powołania klubu żeglarskiego, z misją reaktywacji Nowej Pasłęki jako portu przyjaznego wszelkiego autoramentu wodniakom.
Pomysł zmaterializował się w dniu 22 marca 2006 r. kiedy to wolą uczestników zebrania założycielskiego powołano do życia Yacht Club Zalewu Wiślanego NOWA PASŁĘKA ( w skrócie: YCZW). W gronie "Ojców Założycieli" znaleźli się :
Tomasz Burczyński, Wojciech Czerwiński, Ryszard Doda, Grzegorz Hejber, Mariusz Kamiński, Tadeusz Kaszczyc, Antonina Kleniewska, Krzysztof Kobus, Natan Konkel, Waldemar Kraszewski, Bartosz i Tomasz Łotoccy, Marcin Malewicki, Bartłomiej i Wiesław Marzjanowie, Piotr Minda, Sebastian Nienadowski, Artur Rozwadowski, Grzegorz Skalski, Maciej Tuszyński, Jarosław Wierzcholski, Andrzej Włodarczyk.
Pierwszy Zarząd YCZW:
-Grzegorz Hejber- Komandor/Prezes Klubu,
-Andrzej Włodarczyk- Wicekomandor,
-Artur Rozwadowski- Skarbnik,
-Ryszard Doda – Bosman.
W skład Komisji Rewizyjnej weszli:
-Bartosz Łotocki,
-Wojciech Czerwiński,
-Piotr Minda,
Sąd Koleżeński stanowili:
-Jarosław Wierzcholski,
-Tadeusz Kaszczyc,
-Krzysztof Kobus
Postanowiono, że klub wejdzie w skład Warmińsko-Mazurskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego.
Od inauguracji nowego klubu jego poczynaniom sprzyjają władze samorządowe Miasta i Gminy Braniewo, które wykazują dużą determinację w poszukiwaniu metod reaktywacji portu Nowa Pasłęka i rozwoju żeglarstwa w tym rejonie Zalewu Wiślanego. Klubowe imprezy sportowe wspierali także sponsorzy biznesowi, wśród nich: DIALOG TELECOM, Stocznia Jachtowa JANMOR, Żaglownia APOLLO SAILS. Pierwszy sezon żeglarski nowy klub zainaugurował "z fasonem", organizując pod koniec maja 2006 r. pierwsze na Zalewie Wiślanym regaty eliminacyjne Pucharu Polski Jachtów Kabinowych z głównym trofeum Pucharem "DIALOG TELECOM" oraz pod koniec lipca tegoż roku IV Międzynarodowe Regaty Żeglarskie im. Jarka Rąbalskiego, z główną nagrodą w postaci kadłuba jachtu Janmor 20.
Zalew Wiślany w rejonie Nowej Pasłęki, dotychczasowa „półpustynia żeglarska”, zakwitł ponownie białymi i kolorowymi żaglami. Trzymając ten kurs, YCZW podejmować będzie, zgodnie ze swoją misją, różnorodne działania na rzecz reaktywacji portu Nowa Pasłęka i stworzenia w tej części Zalewu Wiślanego nowoczesnej bazy dla uprawiania sportów wodnych. Żeglarzom w tym dziele sprzyjają inicjatywy lokalnych władz samorządowych. To dobrze, że mamy szczęście funkcjonować wśród ludzi, którym "jeszcze się chce", bo kiedy "się chce", to zgodnie z prawami natury coś się z tego powinno urodzić. Proste?
(Opracowanie: Tadeusz Kaszczyc , 2013 r., aktualizacja - maj 2016 r. )